Malowanie ścian

Przygotowanie podłoża do malowania ścian

admin Grudzień 8, 2012 Porady, Uncategorized 1 komentarz

Przed rozpoczęciem malowania ścian należy odpowiednio je przygotować. Musimy pamiętać, że przygotowanie nowego podłoża jest nieco inne niż w przypadku gdy jest ono już stare. Kiedy mamy do czynienia ze starymi ścianami, zwykle konieczne jest ich zagruntowanie, szczególnie w przypadku kiedy one pylą, posiadają dużą chłonność lub kruszą się.

Do gruntowania poprawiającego parametry stosuje się odpowiedni preparat. W przypadku poplamionego podłoża szlifujemy je papierem ściernym, wywabiamy plamy za pomocą preparatów emulgujących lub malujemy farbą o działaniu gruntująco-izolującym. W miejscach gdzie tynk odchodzi od muru należy skuć te fragmenty a w miejscu ubytków położyć nowy.

gruntowanie ścian

Pęknięcia lub rysy wypełnia się masą uszczelniającą lub elastyczną zaprawą. Na tego typu uszkodzenia należy nakleić siatkę albo taśmę wzmacniającą. Złuszczająca się farbę usuwamy po uprzednim jej namoczeniu. Miejscowo odspojoną farbę usuwamy tylko miejscowo, uzupełniamy za pomocą masy szpachlowej i szlifujemy papierem ściernym. Podłoże pomalowane farbą klejową musi być dokładnie zmyte (woda z szarym mydłem), gdy chcemy nanosić na nie farby dyspersyjne. Gdy mamy do czynienia ze ścianą pomalowaną maksymalnie dwiema warstwami tego typu farby pokrywamy ją gruntem przeznaczonym do porowatych podłoży.

Malować możemy tradycyjne tynki oraz gruntować je po minimum trzech tygodniach od ich położenia. Tynki suche wykonane np. z płyt gipsowo-kartonowych należy malować dopiero, gdy wyschnie masa szpachlowa, którą zostały wypełnione. Zwykle jest to możliwe po jednym lub kilku dniach i przede wszystkim zależne od temperatury i wilgotności jakie panują w pomieszczeniu. W przypadku zbyt chłonnego podłoża należy je zagruntować.

Podziel się z innymi !!!

1 Komentarz

  1. Radek Maj 13, 2013 at 9:36 pm

    Oczywiste jest że przygotowanie podłoża wpływa na efekt końcowy. Tak ja we wszystkim. Ja zawsze przed malowaniem gruntuje dokładnie powierzchnię przed malowaniem. Jeśli na ścianie jest kolor stosuję emulsję gruntującą zwykle Grunt Śnieżki, ponieważ bardzo dobrze wyrównuje chłonność podłoża, szczególnie przy karton gipsie. Dodatkowo taka emulsja gruntująca jest biała, więc łatwiej się maluje kolorem i lepiej kryje.

Wstaw komentarz